Szőreget szombaton rózsa borította, de a rózsahegyek mellett volt sport-, főzőverseny, láncfűrészes faszobrász kiállítása, rózsavásár, de a rózsaföldeket is be lehetett járni. A napnak majdnem a végén olyan elismerést adtak át, ami annak dukál, aki Szőreg jó hírét vitte.

A hőség is megkímélte a szőregiek legnagyobb eseményét, a rózsák is jobban bírták a kellemes nyári időt, a Monti Park is gyorsabban megtelt. Az idén éppen huszonötödször szervezték meg a Rózsaünnepet, 1999-ben egy lelkes szőregi csapat ötlötte ki, hogy csinálni kellene egy jó nagy felhajtást a rózsa körül, ha már rózsaföldek vannak mindenütt. Azóta eltelt néhány évtized, sok minden változott, de a rózsa, azzal együtt, hogy időközben bekerült a hungarikumok közé, és a közösség maradt a régi.

A rózsa és a közösség ugyan a régi, de ahogy Avramov András, Szőreg önkormányzati képviselője felidézte, 1999-ben a Rózsaünnep valójában egy falunap volt, és a nagy hagyományokkal bíró szőregi rózsát termesztő gazdák vonultak végig a városrész utcáin. Az utóbbi sok évben viszont egy országos hírű, igazi turisztikai látványossággá nőtte ki magát, vannak családok, akik kifejezetten ehhez az eseményhez igazítják a szegedi nyaralásukat. Mindemellett a szőregieknek is ez az egyik legfontosabb esemény.

A rózsafutás, a főzőverseny, és a parádés karneválra emlékeztető felvonulás után, de még az esti nagy buli előtt a nagyszínpadon átadták azt az elismerést, amit négy évvel ezelőtt alapított a szőregi részönkormányzat, de ez egy városi rangú díj, és minden évben annak a szőreginek adják, akiről a díjról döntő grémium úgy gondolja, öregbítette Szőreg hírnevét, valami olyasmivel foglalkozik, ami a városrész hírét viszi az országban, vagy éppen a helyben élők életében tölt be fontos szerepet, talán úgy is mondhatnánk, hogy a Szőregért Érem valójában egy életműdíj.

Az idén a díjjal az aranydiplomás Miletin Emilné élete munkáját ismerték el, az emlékérmet Szabó Sándor, parlamenti- és Avramov András, önkormányzati képviselők adták át a 90 éves, évtizedeken át szőregi gyerekeket tanító pedagógusnak.

A szőregiek Magdi nénije több generációt tanított a helyi iskolában, és mivel lányát, Miletin Annát is megfertőzte a gyerekek szeretetével, ő is pedagógus lett, így nem túlzás azt mondani, hogy majdnem minden szőregit tanított egy Miletin. Magdi néni 1947-ben kezdett el tanítani Szőregen, mint mondta a Szeged.hu-nak, a gyerekek között soha nem tett különbséget, mindegyiket egyformán szerette, de megkövetelte, hogy szót fogadjanak. A 90 éves Magdi néni, bár kerekesszékkel közlekedik, a gondolkodása friss, és ahogy elismerte lapunknak, ma már nem is biztos, hogy szívesen tanítana, túl sok minden megváltozott az iskolákban. Lánya, Miletin Anna nem is látott mást gyermekkorában otthon, mint az iskolai munkát, nem csoda, hogy ő is pedagógus lett, bár a rendszerváltás őt letérítette a pályáról, azért ő is sok szőregi gyereket tanított korábban. Miletin Emilné nyugdíjasként a szőregi helytörténeti munkáival hívta fel magára a figyelmet.

A nagyszínpad előtt jó sokan összegyűltek, a díjazott vastapsot kapott a szőregiektől. Fél nyolcra a közönség gyorsan kicserélődött, ők már az esti bulikoncertre gyúrtak. Az egyébként szegedi születésű Varga Viktor suhant be a Mustángjával a Monti parkba, és hozta lázba a szőregieket.

Szombaton napközben, a rengeteg program mellett, el lehetett időzni vasúti emlékekkel is, még túravezetés is volt. Vasárnap is érdemes kinézni a Rózsaünnepre, a rózsavásár marad, és a kiállítások a Tömörkény Művelődési Házban még ingyenes látogathatók, de a rózsaföldekre is ki lehet menni, a Te szedd akciók is folytatódnak.

Szlavkovits Rita, szeged.hu

Borítókép: Tari Róbert, szeged.hu