A szőregi csata századik évfordulóján, 1949. augusztus 5-én avatták föl a Hősök terén (akkori Szent István téren) a ma is álló hősi emlékművet.

A hősi emlékművön márványtáblák állítanak emléket

  • a szőregi csatában vérző lengyel légiónak és vezéreinek,
  • a szőregi ütközet 100. évfordulójának,
  • a szőregi ütközetben részt vett magyar honvédeknek, a lengyel legionáriusoknak és a di Monti Sándor báró ezredes alatt a magyar szabadságharcért harcolt olasz légiónak,
  • az I. Világháború szőregi hősi halottainak,
  • a II. Világháború szőregi hősi halottainak,
  • Szőreg egyetlen ismert 56-os mártírjának, Földesi Tibornak.

 

Hősi emlékművet  avarnak ma Szőregen

A szőregi községi tanács  végrehajtó bizottsága korábban elhatározta, hogy emlékművet állít a faluban az  1849. augusztus 5-i szőregi  csatában elesett magyar  honvédek és lengyel légionáriusok emlékére, valamint  az 1914—18-as első világháború és a második világháború szőregi áldozatainak  emlékére, hogy intő figyelmeztetésként álljon az emberek előtt; mennyi becsületes szőregi dolgozó paraszt,  munkásember életét rabolta  el a nemzet érdekeitől idegen két világháború.

A falu főterén, a Tolbuhin téren teljes pompájában  emelkedik már a szép körív  alakú emlékfal, melyen a  mai napon magyar, délszláv  és vörös zászlókat lenget a  szél. Ezen az emlékfalon helyezték el a szőregi csata  emlékét hirdető márványtáblát és azt a táblát is, melyen a falu magyar és délszláv lakossága örök háláját fejezi ki a nagy szovjet  népnek a tőle kapott szabadságért. E táblák mellett  foglalnak helyet a többiek  is, melyek száz meg száz  délszláv és magyar szőregi  ember nevét idézi, kiket a  két rablóháború tépett ki a  szeretett családból.

Az emlékmű leleplezésére  ünnepélyes keretek között  ma, alkotmányunk napján  kerül sor.

Délmagyarország, 1958. augusztus 20.

Térkép