Idén is összefogtak a Kárpát-medencében élő gazdák, hogy gabonájukkal segítsék a mélyszegénységben élőket a Magyarok Kenyere programon keresztül. Megyénkben szerdán kilenc helyszínen gyűjtötték a búzát, amelyből liszt készül majd az országban és a határon túl élő, szociálisan rászoruló gyerekek ellátására. Az összegyűlt adományokat idén Ópusztaszeren öntik össze augusztus 6-án 16 órakor.

Hódmezővásárhelyen, Makón, Mórahalmon, Pusztaszeresen, Szőregen, Tápén, Csongrádon, Szegváron és Fábiánsebestyénen gyűjtötték a búzát szerdán megyénkben a Magyarok Kenyere országos programhoz csatlakozva.

– Idén már 11 éves a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem program. Célunk, hogy minél több gazda csatlakozzon a projekthez. Az elmúlt esztendő az Összetartozás éve volt, amelyet a pandémia is terhelt. Ennek ellenére, megyénkben 2020-ban 481 gazda jóvoltából 21 ezer 200 kilogramm búza gyűlt össze, amely mintegy 9000 kilogramm lisztet eredményezett. Ebből 2100 kilogrammnyi a határon túli szociálisan rászoruló gyerekek ellátását szolgálta, a fennmaradó mennyiséget megyei szervezetek között osztottuk ki az adventi időszakban – mondta Szél István, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Csongrád-Csanád megyei elnöke, aki bízik abban, hogy idén is hasonló számokat sikerül majd elérniük.

 

Pénzadományt is várnak

Szél István jelezte, az elmúlt évtől pénzadományokat is fogadnak.

– Sok olyan visszajelzést kaptunk, hogy olyan gazdálkodók is szeretnének csatlakozni a programhoz, akik nem szántóföldi növények termesztésével foglalkoznak. A Magyarok Kenyere Alapítvány bankszámlaszámára lehet pénzbeli adományt utalni

– tette hozzá.

Rostás Péter, Székkutas alpolgármestere, gazdálkodó is csatlakozott a Magyarok Kenyere programhoz. Lapunknak elmondta, a településről összesen 32 gazdálkodó búzáját hozta el Hódmezővásárhelyre, hiszen Székkutason már hagyomány a gyűjtés. Megjegyezte, sokan jelezték felé, hogy különböző összegeket is utaltak az alapítvány számlájára.

 

11 éve segítenek

Szeged-Szőreg is a kezdetek óta részese a programnak Rózsavölgyi József koordinálásával. Idén 50-nél is több gazda adományozott a megtermelt búzájából, ezzel elősegítve azt a célt, hogy élelmet kapjanak a Kárpát-medencében élő, nehéz sorsú magyarok.

– A programban eddig 100 ezer rászorulónak sikerült segíteni 8500 gazda csatlakozásával, 580 szervezeten keresztül. A 15 millió búzaszem tehát az összetartó magyar embereket jelképezi, akik odafigyelnek egymásra, mert átérzik azt, hogy minden magyar felelős minden magyarért

– hangsúlyozta Kormányos Sándor, a NAK megyei alelnöke Szőregen.

Beszámolt arról is, hogy a Kárpát-medencében összegyűjtött búzát idén megyénkben, az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban öntik össze augusztus 6-án 16 órakor.

A gyűjtőponton Bartók Csaba, a szegedi Fidesz elnöke is látogatást tett, aki lapunknak arról beszélt, hogy vasárnap Klárafalván járt Dévai Nagy Kamilla előadásán, amelyben nagyon erősen jelen volt a nemzeti érzés, az összetartozás.

– Hozott egy marék búzát is az eseményre, amelyet az őt megtisztelő közönség között osztott szét. Arra kért mindenkit, hogy ültesse el otthon, hogy szaporodjon. Ezzel az együvé tartozást szimbolizálta. Azt gondolom, hogy ez megható felvezetése volt a szerdai gyűjtőnapnak. Évről-évre egyre több gazda csatlakozik, és egyre több búzaszem gyűlik össze a Magyarok Kenyere programban, ami kifejezi nemzetünk összetartozását – mutatott rá az önkormányzati képviselő.

 

5,5 tonna termett 1 hektáron

Szőreg térségében idén 7817 hektáron gazdálkodnak, ebből 2800 hektáron őszi búza, 660 hektáron őszi árpa, 1050 hektáron őszi káposztarepce, 1900 hektáron napraforgó, 800 hektáron árukukorica,100 hektáron hibrid vetőmagkukorica, 200 hektáron lucerna, 150 hektáron szemes cirok, 157 hektáron pedig egyéb növény terem.

– A jó hír az, hogy 50 hektáron még mindig rózsatő van. Idén jó időjárási viszonyok voltak és vannak, optimális csapadékmennyiséget kaptunk optimális időben. Ezt a növények meg is hálálták, hiszen az árpa termésátlaga 5,6 tonna hektáronként, míg a repcéé 2,4 tonna. A búza betakarítása július ötödike óta tart, már 80 százalékos, eddig azt látjuk, hogy 5,5 tonna a termésátlaga, ez kettővel több a tavalyinál

– számolt be a legfőbbekről Szabó Károly, aki 25 éve a térség falugazdásza.

A szakember jelezte, a gyümölcsöknek viszont nem kedvezett az időjárás, az április fagy miatt a kajszibaracknál 100 százalékos a fagykár.

Kiss Anna, delmagyar.hu

Borítókép: Kilenc helyszínen gyűjtötték megyénkben a búzát szerdán a Magyarok Kenyere programban.. Fotó: Kuklis István, delmgyar.hu