Szőreg belterületének nagy része kiemelten védett régészeti lelőhely. A legutóbbi ásatáson került elő őskori sír, Árpád-kori kemence – és egy alak a bronzkorból.
Szőregen nem ritkaság, hogy egy-egy családi ház alapjának kiásása előtt is régészek dolgoznak a telken. A városrész belterületének jó része ugyanis kiemelten védett régészeti lelőhely. Minden nagyobb földmunka előtt, ami a lelőhelyet érinti, fel kell tárni az adott területet. Egy ilyen ásatás zárult le november közepén, ahol – a Móra Ferenc Múzeum régészeti osztályának facebook oldalán – „a késő bronzkori és Árpád-kori telepjelenségek mellett egy melléklet nélküli, őskori sírt is sikerült feltárni.” Az ásatást Varga Sándor, a múzeum régésze vezette.
Már két idol is előkerült a földből
Bár ilyenkor csak az adott beruházás munkaterületén kutathatnak a szakemberek, sokszor találnak értékes leleteket. Most például egy idol is előkerült a késő bronzkori településrészlettel – hasonlónak örülhettek a régészek 2017-ben is, egy Szerb utcai ásatáson. Az „új” idol – még nem tudni, milyen nemű embert ábrázol – feje sem maradt meg, valamilyen szerves anyagból készülhetett. Mivel nekünk az idol szóról a bálvány jutott eszünkbe, megkérdeztük B. Molnár Csillát és Löffler Zsuzsannát, a Móra Ferenc Múzeum régészeit, mi célt szolgált, mi célból készülhetett a lelet.
– Sokáig azt hitték, ezek az idolok kizárólag istennőszobrok, de már a neolitikumból is ismerünk férfi és hermafrodita figurákat is. A mostani lelethez hasonló bronzkori idolt is találtak olyat, amiről a viselete alapján gyanítják, hogy férfit ábrázolhatott – derült ki.
A termékenységhez lehetett közük
Nagyon valószínű, hogy ezek a szobrok a termékenységgel függhettek össze, de mivel írásos források abból a korból nem állnak rendelkezésre, ezt biztosan soha nem fogjuk megtudni. A 2017-ben előkerült idolról is a viselet mutatta meg egyértelműen, hogy nőalak: a nyakában nyaklánchoz hasonló minta, az öltözéke szoknya és tunika. Késő bronzkori lelőhelyről került elő, egy településrészlet maradványainál. Munkagödröket, kerítő árkokat tártak fel.
Ezek az ásatások is mutatják, miért kiemelten védett a szőregi lelőhely: a föld rejtett bronzkori szobrot, sírt, de Árpád-kori kemencét is. Az őskortól a középkorig kerülhetnek innen elő leletek.
231 síros temetőt tárt itt fel Móra
A legismertebb feltárás Móra Ferenc nevéhez fűződik: a Szív utcai temető a 231 sírral a bronzkori Perjámos kultúrához tartozik. A Monostordombon pedig a kora Árpád-korban épült fel a Szent Fülöp tiszteletére emelt monostor, és bár a 13. században elpusztult, a középkori plébániatemplom maradványait ma is láthatjuk.
A magyarázat kézenfekvő: egy terület vagy alkalmas a megtelepedésre, vagy nem. Az emberek minden korban oda települtek, ahol adottak voltak bizonyos feltételek. Fontos például, hogy legyen víz a közelben, de ne öntse el az ár a települést. Egy-egy kiemelkedő dombon az őskorban, de a középkorban is megtelepedtek az emberek, tudtuk meg a Móra Ferenc Múzeum régészeitől.
Farkas Judit, delmagyar.hu
Borítókép: Szőreg belterülete kiemelten védett lelőhely, nem ritka, hogy egy családi ház alapjának kiásása előtt régészek dolgoznak a területen. Ez az ásatás novemberben fejeződött be. Fotó: B. Molnár Csilla/Móra Ferenc Múzeum